Stepper a sporttester - 2 pomocníci pro efektivní zhubnutí

Stepper je osvědčený trenažér pro domácí použití, který nahrazuje nudné šlapání do schodů, přičemž šetří vaše kolena a kyčle. Ideální je používat ho v kombinaci se sporttesterem.

Steppery jsou vybaveny počítačem zobrazujícím čas cvičení, počet kroků, spotřebu kalorií a scan. Nejlepší modely měří také rychlost, vzdálenost, spálený tuk a přes pevné rukojeti snímají tepovou frekvenci.

Dnes se zaměříme na správný výpočet tepové frekvence a v této souvislosti na použití sporttesteru, který zefektivní každou sportovní aktivitu, zvláště tu, která má vést k redukci nadbytečných kilogramů.

Nedřete zbytečně - hlídejte si tepovou frekvenci

Nejdůležitější je, abyste se při cvičení vyhnuli lapání po dechu a přílišnému vyčerpání. Klíčová je tepová frekvence (TF), to znamená, kolikrát za minutu se stáhne vaše srdce. Pokud to se cvičením přeháníte a máte frekvenci 170 i více tepů za minutu, buďte si jisti, že dřete zbytečně. V tomto stavu vaše tělo nespaluje tuky, ale pouze cukry a v další fázi svalovou hmotu, což jistě nechcete.

Pro efektivní zhubnutí je třeba docílit tzv. aerobní činnosti, sportovní aktivity v délce nad 20 minut se stálou záteží pro tělo, u níž vaše srdce tepe optimální rychlostí. Tepová frekvence se tudíž má pohybovat mezi 120–145 tepy v závislosti na pohlaví, věku, výšce postavy a hmotnosti. Každý si ji tedy musí spočítat individuálně.

Výpočet optimální tepové frekvence

Je nutné stanovit maximální a minimální tepovou frekvenci (TFmax a TFmin), z nichž vyplyne tepová rezerva (TR).

  • Maximální TF zjistíte, když od čísla 220 odečtete váš aktuální věk.
  • Minimální TF změříte na zápěstí v klidovém režimu: po 5 minutách ležení si změřte TF na zápěstí nebo jiném pulsním bodě (např. krční tepně) - spočítejte srdeční tepy za minutu.
  • Když od TFmax odečtete TFmin, dostanete tzv. tepovou rezervu (TR).

Váš optimální tep pro hubnutí pak spočítáte podle vzorce: TR * 0,6 + TFmin

Příklad: Mám-li 32 let a naměřil jsem si klidovou TFmin 70 tepů / min, pak je má optimální TF 141 tepů za minutu. Podle vzorce:
(((220 - 32) - 70) * 0,6) + 70 = 140,8

A na scénu přichází sporttester

Pouze stálou kontrolou TF během cvičení pomocí sporttesteru - měřiče tepové frekvence -  lze dosáhnout efektivního hubnutí a skutečného zlepšení fyzické kondice! Díky sporttesteru máte během cvičení na stepperu a dalších fitness aktivit, jakými jsou jízda na kole, kolečkových bruslích či běh, TF nepřetržitě pod kontrolou.

Sporttester představuje náramkové hodinky doplněné o hrudní pás, přičemž z hrudního pásu je během tréninku neustále bezdrátově přenášena vaše TF do hodinek, které ji zobrazují a navíc zvukem signalizují nežádoucí změnu TF směrem nahoru nebo dolů.

Funkční a cenově výhodné sportovní potřeby

Jistě vás potěší i to, že jak stepper, tak sporttester koupíte i v nižší cenové kategorii, přičemž s jejich funkcemi budete 100% spokojeni, jak se můžete dočíst v recenzích. Také snadné použitítěchto pomůcek je plusem pro široké spektrum uživatelů a dělá z nich i dobrý dárek pro všechny věkové kategorie.


Publikováno: 11. 7. 2016